GlassFish DataSource ve Connection Pool Ekleme

Merhaba,

Daha önce burada bahsetmiş olduğum üzere Netbeans 8.0 da oluşturmuş olduğunuz DataSource u GlassFish’e ekleyemediğinden dolayı GlassFish başlatma sorunundan bahsetmiştim. Şimdi DataSource ve Connection Pool oluşturmaya başlayalım. Ben MSSQL kullandığımdan dolayı MSSQL için anlatım yapacağım.

Öncelikle Netbeans üzerinden GlassFish server’ımızı çalıştıralım.
GlassFish-1

Çalıştıktan sonra GlassFish Server’ın üzerinde sağ tıklayıp View Domain Admin Console’ı tıklayalım.
GlassFish-2

GlassFish Admin Console Ekranı açılacaktır.
GlassFish-3

Öncellikle Connection Pool’umuzu oluşturalım. Şimdi sol tarafta bulunan menüden Resources > JDBC > JDBC Connection Pools tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor karşımıza.
GlassFish-4

Buradan New butonu tıklayıp Connection Pool oluşturma işlemine başlıyoruz. Aşağıda da görüldüğü üzere Pool Name Connection Pool ismini belirtiyoruz. Ben MsSql olarak belirttim. Resource Type olarak javax.sql.DataSource olarak seçiyoruz. Database Driver Vendor kısmında ise MicrosoftSqlServer olarak seçip sağ tarafta bulunan Next butonunu tıklıyoruz.
GlassFish-5

Açılan yeni sekmede DataSource ClassName i com.microsoft.sqlserver.jdbc.SQLServerDataSource olarak seçiyoruz. Sayfanın en altına geliyoruz. Additional Properties kısmına gelip bütün propertylere ihtiyacımız olmadığından sadece aşağıda belirtilmiş olan propertyleri ekleyip gerekli değerleri giriyoruz.

 

GlassFish-6

Değerleri girdikten sonra Finish butonuna tıklıyoruz ve Connection Pool‘umuzu oluşturmuş oluyoruz. Şimdi sıra DataSource oluşturmaya geliyoruz.

Sol tarafta bulunan menüden Resources > JDBC > JDBC Resources tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor karşımıza.

GlassFish-7

New butonuna tıklayarak DataSource oluşturma işlemine başlıyoruz. Açılan pencereden JNDI Name’e DataSource ismimizi giriyoruz. Ben MsSQLDataSource olarak girdim. Pool Name olarak yukarıda oluşturmuş olduğumuz Connection Pool’u seçiyoruz. Son olarak sağ tarafta bulunan OK butonuna tıklıyoruz ve işlemi bitirmiş oluyoruz.

GlassFish-8

Sorunsuz javalı günler dilerim 🙂

Bunları da sevebilirsiniz